976035Česky          English
Language selection

Museum venkova - Výměnek

Co je výměnek?
Výměnek byla samostatná stavba, nebo část domu, kam odcházel hosporář, když předal statek svému pokračovateli. Původní hospodář míval smlouvou "vymíněno" kolik bude čeho dostávat pro svoji obživu, např. obilí, mouky, brambor, dřeva, atd.Jak to všechno začalo?
Už jako malý kluk jsem se zajímal o staré věci nacházející se po půdách. Doslova rájem pro mě byla roubená chaloupka v Horní Kalné, po mojí prabičce, kde jsem se s těmito věcmi setkával. V tomto stavení jehož půda byla provoněna bylinkami, které se zde sušili se zrodila moje touha, mít v budoucnu něco takového.
Proto souběžně se sbíráním rádií jsem sbíral i věci do své " vlastivědné sbírky". Tu jsem s manželkou dotáhl takřka k dokonalosti. Proto začalo být na snaze zajistit pro sbírku důstojné prostory, kde by mohla být vystavena. Zde pomohla až náhoda, kdy jsme při cestě na novopacké vodopády šli přes část Vrchoviny zvanou Patřín, kde se nacházela polorozpadlá usedlost, při které byl i "náš " výměnek. Toto zchátralé stavení obrostlé houštím mě doslova učarovalo.

Jak ho získat?
Po návratu z výletu mé první kroky směřovali k počítači, za zjištěním majitele stavení. Zjistil jsem, že stavení patří holandské společnosti, na kterou je uvalena exekuce, čímž se celá věc značně zkomplikovala. Po různých jednáních s exekutory, po kterých tato firma putovala a zhruba tříletém čekání se podařilo, že stavba šla do aukce. S napětím jsem očekával zápis jejího výtěze do katastru a doufal, že se s ním nějak domluvím. Měl jsem štěstí, že se vlastníkem stal osvícený člověk, který mi vyšel ve všem maximálně vstříc. A tím mu patří hlavní dík.


Popis stavby.
Jedná se o celoroubený podsklepený výměnek, který je opláštěný bedněním. Skládá se z jedné světnice, chodby a komory. Štíty jsou s jednoduchým bedněním s dvěmi větracími otvory. Vybaven byl tahovým komínem a kachlovými kamny. Kachle z nich se našli na půdě. Stropy jsou povalové z odkorněných kuláčů. Vystavěn byl nejspíš koncem 19. století. Stáří se ještě upřesní dendrologickým průzkumem.


Přesun.
Začal jsem tedy s přípravou přesunu výměnku. Připravil systém značení trámů a zhotovil fotodokumentaci objektu. Pak začalo úmorné rozebírání, se kterým mi velmi pomohl pantáta a mé děti, nadšené pro věc. Vše zdárně proběhlo v létě 2017 a stavba byla složena nedaleko místa jejího znovupostavení.


Dokončení.
Všechny díly i ty vadné jsou uloženy. Stavba by měla být znovupostavena zhruba do dvou let. Tak snad se tuto vizi podaří naplnit :).