1009231



Česky          English
Language selection

Vítejte na stránkách Historických radiopřijímačů Miloše Krause

Tyto stránky jsem vytvořil v lednu 2004 za účelem prezentace své sbírky a pro popularizaci tohoto překrásného koníčka. Chtěl bych jimi poděkovat všem, kteří mi věnovali nějaký přijímač. Zaměřuji se na sbírání přijímačů, které se vyráběly na území bývalého Československa. Přijímače z mé sbírky najdete pod odkazem sbírka. Zde jsou rozděleny podle jednotlivých firem, které je vyráběly. Nejvíce přijímačů vlastním od firmy Tesla, na kterou se také ve své sbírce hlavně zaměřuji. Ke každému přijímači mám stručný popis a snažím se doplňovat i obrázky, které už má téměř každý přijímač. Dokonce některá rádia umožňují i zobrazení obrázku v rozlišení 1024 x 768 (kliknutím na obrázek). Do budoucna bych chtěl nafotit úplně celou svoji sbírku a jelikož se mi konečně podařilo sehnat digitální fotoaparát nabývá tato představa konkrétní rozměr. Skalní příznivci těchto stránek si toho zajisté všimli. Pro ty, kteří chtějí vidět další přijímače, které se u nás vyráběly, je tu: virtuální museum historické radiotechniky pana Hájka. Od tud jsem čerpal i některé popisy radiopřijímačů a některá loga firem pro své stránky.

Museum venkova - výměnek.

Stránky jsou nově rozšířeny o další moji velkou zálibu. Vždy mě zajímala historie a život na venkově. Spolu s rádii tak vznikala i moje "Národopisná" sbírka. Tu se mi podařilo završit získáním objektu roubeného výměnku, který se mi podařilo zdokumentovat, úspěšně rozebrat a přesunout k sobě na nové místo. Zde bude v dohledné době znovu postaven a vznikne z něj Museum venkova - výměnek.
Budu rád i za nabídky věcí do své národopisné sbírky.


Protože nikdo není dokonalý, i na těchto stránkách můžou být nějaké chybičky, tak prosím, pokud nějakou objevíte, napište mi to. Napište mi i pokud víte o něčem něco víc, rád o vaše informace rozšířím své stránky.

Co je nového?

Museum venkova - výměnek.

Jak žili naši předkové na počátku 20. století na vesnici? Projekt přesunu roubeného výměnku, jeho znovu postavení a zřízení musea v něm. Vybavení musea bude z mé "národopisné " sbírky. Její část je již na stránkách.

naposledy aktualizováno: 10.8.2018



Použitá literatura

- Ing. Baudyš:  Československé rozhlasové přijímače
- Eduard Kottek: Československé rozhlasové a televizní přijímače díly 1 - 4
- některé informace z klubovního časopisu HRČS - Radiojournal viz. odkazy)
- servisní dokumentace k přijímačům Tesla
- dobové prospekty, letáky a publikace

Poděkování

- ing. Vladimír Dittrych:  Velmi mi pomohl s tvorbou stránek
- Martin Hájek: Informace o přijímačích, některá loga firem
- Pavel Boudný: Informace o přijímačích

- Marian Laco : Informace o přijímačích
- Jaroslav Půlpán: Informace o přijímačích
- Franta Peřina : Informace o počátcích rádia
- Zdeněk Cibulka : Velmi mi pomohl se sháněním reklamních materiálů
- Petr Fridrich: Informace o přijímačích
a mnoho dalších